Jak na životopis

Na internetu lze nalézt celou řadu návodů, ale i strukturovaných programů do kterých lze pouze vyplnit údaje o Vás a je to. Pokud si však chcete vytvořit vlastní, níže si přečtěte pár faktů.

CV není slohové cvičení – Text musí být strukturovaný. Neměl by mít víc než dvě strany, ale se stručností to ani nepřehánějte. Nevynechávejte žádné pracovní zkušenosti či pozice.
Žádné pravopisné chyby – v životopise nesmí být pravopisné chyby. I stylisticky musí být vaše CV v pořádku – nejsou přípustné žádné hovorové výrazy, zato je žádoucí odborná terminologie nebo zkratky, které jsou důkazem, že se v oboru vyznáte.
CV musí zaujmout na první pohled – Dbejte na přehlednost a grafickou úpravu životopisu. Můžete zvolit netradiční grafiku i fonty, pokud zachováte vkusnost a čistotu stylu.
Pravdu a nic než pravdu – Hodně lidí podléhá nutkání si své CV poněkud „vylepšit“: tu poopravit datum nástupu do práce, tu některé zaměstnání zamlčet. A rázem je tu životopis zcela odlišný od toho, který personální agentura nebo firma obdržela od téhož uchazeče před několika měsíci. Pokud si toho personalista všimne, hodnotí to jako neseriózní chování.
Tip: Dejte své CV přečíst známým. Mohou odhalit to, co vy nevidíte a upozornit vás na nejasnosti či nevhodné formulace.

Co do CV patří a co ne

Na fráze zapomeňte. Když popisujete svou pracovní náplň, místo otřepaných formulací „zodpovědnost za“ nebo „hlavní povinnosti“ napište konkrétně, co jste skutečně dělali, čeho jste dosáhli, na čem jste pracovali a s jakým výsledkem.
Nepoužívejte zarovnávání textu do bloku. Ponechte text zarovnaný pouze zleva, jinak se mezi slovy tvoří nepřirozené mezery a nevypadá to dobře.
Udělejte CV co nejpřehlednější. Personalista věnuje vašemu životopisu nejprve zběžný pohled v délce maximálně 20 vteřin. Některému náboráři dokonce stačí jen 3 vteřiny. Za tu dobu by měl dojít k názoru, že vaše CV stojí za bližší prostudování.
Máte-li delší praxi, zaměřte se jen na posledních 15 let. Pracovní zkušenosti z doby dávno minulé nemají takovou váhu.
Do CV patří pouze nejvyšší dosažené vzdělání. Zakladní školu nezmiňujte.
V CV neuvádějte svou výšku, váhu, náboženské vyznání ani politickou orientaci. Též není nutné popisovat důvody odchodů z jednotlivých zaměstnání, psát jména nadřízených, adresy zaměstnavatelů, výši platů… Nemusíte přikládat ani svou fotografii.

Nejnovější aktuality

Nacházejí se zde nejnovější aktuality z našeho blogu.

Reportáž TV NOVA. Podívejte se na reportáž o nadstandardních náborových příspěvcích a BONUSECH!

Reportáž TV NOVA. Podívejte se na reportáž o nadstandardních náborových příspěvcích a BONUSECH!

[metaslider id=1288] http://tn.nova.cz/clanek/televizni-noviny/televizni-noviny-8-3-2.html  

Čti více

JOBLEADER, všechna práva vyhrazena